X
X
TRY

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıWeb HostingMySQL Nedir?

MySQL Nedir?

 

MySQL, Windows, Unix ve OS/2 gibi sistemlerde kullanılan açık kaynak kodlu bir veritabanı sistemidir. Kullanıcıların ücretsiz şekilde faydalanabileceği bu sistemi ticari amaçlar için kullanmak isteyenler ise belirli bir ücret karşılığında hizmetten yararlanabiliyorlar. Örnek verecek olursak, bir wordpress blogu oluşturduğunuzda yarattığınız veritabanı sayesinde bloga eklediğiniz her türlü içerik güvenli bir şekilde burada saklanır. İçerik ekledikçe, kayıt işlemi de otomatikman devam eder.

Daha çok '.php' uzantılı internet sayfalarında, hazır olarak yer alan scriptler üzerinden kullanıldığı için Unix sistemlerde daha yaygın şekilde kullanılır.

MySQL geliştiricileri, 100 GB büyüklüğündeki verilerini, bu verilerin içerisinde yer alan tabloları ve milyonlarca kaydı, kullanıcıların MySQL içerisinde saklayabileceklerini söylüyorlar. MySQL'in ne kadar güvenilir bir sistem olduğunu, geliştiricilerinin yaptıkları açıklamadan da anlaşılıyor.

Veritabanı sistemlerinde amaç, kod satırlarına yerleştirilemeyecek büyüklükte ve değişken değerlere sahip olan verilerin, uygun koşullarda saklanarak, dilenildiği zaman istenen veriye erişimin sağlanmasıdır. Sunucuya yüklenen bir yazılım olan MySQL'e kullanıcılar, hazırladıkları dinamik kod sayfaları aracılığıyla sorgular gönderir. Böylece veritabanı ile etkileşime geçmiş olurlar.

1. Kolay Sorgulama Altyapısı: MySQL'in geniş komut dizinleri, kullanıcıların onlarca farklı sorgu yapmasına olanak sağlıyor. Ayrıca, yazılımın sahip olduğu komut dizinlerinin açıklamaları, web sayfaları üzerinde detaylı bir biçimde anlatılıyor, pek çok örnekle de destekleniyor.

2. Güçlü Karakter Seti Desteği: Dünya üzerinde yer alan tüm dillerin ve alfabelerin depolanabileceği şekilde tasarlanan MySQL, alfabeler arasında yapılacak geçişlerde de büyük kolaylık sağlıyor. Örnekleyecek olursak, kod sayfaları yazılırken, Türkçe karakterlerin internet sayfalarında görünmesi için UTF-8 ya da 1259-9 karakter setleri kullanılıyor. Bu karakterleri setleri ve daha binlercesi MySQL tarafından destekleniyor.

3. MyISAM Motor Teknolojisi: MyISAM motor teknolojisi sayesinde veritabanı içerisinde yer alan bilgilerin tam görünüm aramaları yapılabiliyor. Diğer bir deyişle MySQL, iç arama için geliştirilen özel bir sistemdir.

4. Sorgu Önbellekleme: Kullanıcıların daha önce yaptıkları aramaları önbelleğe alarak, daha sonra yapacağı aramalar için daha hızlı ve sunucunun işlemcisini daha az kullanarak sayfaya gönderiyor.

5. phpmyAdmin Arayüzü: Web hosting firmaları tarafından sunuculara kurulan MySQL yazılımı, kullanıcılara gösterilecek olan front-end yazılımıdır. phpmyAdmin sayesinde veritebanınıza erişerek bilgileri görebilir, değiştirebilir ve ayarları düzenleyebilirsiniz.

Özellikle Linux işletim sistemi kullanan pek çok sunucu ve web hosting firması günümüzde, müşterilerine veritabanı olarak MySQL yazılımını sunuyorlar. Tam anlamıyla eksiksiz ve tüm düzeylerde kullanıcılara kaliteli hizmet veren MySQL, ticari anlamda da hosting firmalarının bir numaralı yazılımı olarak kabul görüyor.

Sunucu üzerine kurulan tek bir veritabanının paylaşımlı hosting paketlerinde, birbirine karışmadan ve tüm kullanıcılara ayrı ayarlar ve özelliklerde çalışmasını sağlayan MySQL sayesinde yüzlerce farklı internet sayfasına her birine ayrıştırılmış hizmet veriliyor.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(646 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Powered by WISECP
Top