X
X
TRY

Bilgi Bankası

AnasayfaBilgi BankasıWeb HostingJoomla Nedir?

Joomla Nedir?

Web teknolojileri günümüzde ciddi bir önem kazandı. Bu gelişim sürecinde hiç şüphesiz son aşama büyük bir emeği bulunan Joomla’ya ayrı bir ayraç açmak gerekiyor. Bugün artan web sitelerinin en önemli sebeplerinden biri olarak Joomla’yı göstermek mümkündür. Yakın zaman öncesinin en önemli CMS modeli olarak tanımış olduğumız Joomla’nın popülerliği WordPress veya Blogger gibi platformlarla birlikte bir nebze azalma gösterdi. Bunun sebebi yeni çıkan sistemlerin çok daha hızlı ve güvenli bir hizmet sunmasıdır. İnternet kullanıcıları için güvenlik, bir çok şeyin önünde yer aldığı için Joomla bir nebze geri plana düşmek durumunda kaldı diyebiliriz. Buna karşın hala bir çok müessese, kendi resmi sitelerini oluştururken Joomla’dan faydalanıyor. Joomla bugün dahi firmaları doygunluk edebilecek bir altyapıya ve işlevselliğe sahiptir.

Joomla

Joomla Ne İşe Yarıyor?

Aslında bir içerik yönetim sistemi olarak bilinen Joomla, PHP altyapısına sahiptir. Tema konusundaki çeşitliliği kadar ücretsiz biçimde sunulması, onun hala bir şekilde ayakta kalabilmesini sağlamıştır. Var olan sisteminizi esasen modüller sayesinde daha esnek biçimde geliştirme şansına sahip olabilirsiniz. Bu tip geliştirmeler de gerek bireysel gerekse de kurumsal düzeyde dilediğiniz internet sitesini tasarlama olanağını size veriyor.

Joomla’yı kurduğunuz zaman karşınıza çok bayağı seçenekler çıkacaktır. Kimi hosting sistemlerinde Softaclous çatısı altında görebileceğiniz Joomla, SEO açısından da arkadaş bir CMS modelidir diyebiliriz. Bu sayede de web aramalarında üst sıralarda yer almak asla hayal değil. Sistemin en güzel taraflarından bir tanesi hazır olarak gelmesidir. Bu süreçte oturup en baştan tek tek kod yazmanıza ne olursa olsun gerek yok. Tema çeşitliliğinin bu kadar fazla olması, çeşitli sektörlerin de kolayca adapte olmasına olanak sağlıyor. Yukarıda da değindiğimiz üzere söz mevzusu güvenlik açıkları, bu konuya özel bir hassasiyet göstermek zorunda olan kurumsal firmaları zor durumda bırakabiliyor. Güvenlik konusunda gerekli önlemler alınmakla beraber şu anda kullanılabilecek en ideal içerik yönetimlerinden biri bulunduğunu kolaylıkla dile getirebiliriz.

En Büyük Kozu Hız

Joomla sistemi tanıtılırken genelde hızlı bir halde sonuç vermesi üzerinde yoğunlaşılıyor. Averaj 20 dakika içinde bile yönetilebilir bir site tasarımına kavuşmak, Joomla ile mümkün. Joomla terimini dilimize “Cümle” olarak çevirebiliriz. CMS teriminin açılımı ise İçerik Yönetim Sistemi’dir. Joomla en bayağı web kullanıcılarının bile kendi başlarına site tasarlamalarını fakatçlamaktadır. Açık kaynak kodlu bir CMS olan Joomla mucizesi, yaratıcılığa oldukça açık bir alan sunuyor. Joomla ile oluşturulan örnek siteleri incelediğinizde zaten bu mevzuda yaratıcılığın bir sınırı olmadığını görebilirsiniz.

Joomla’nın Genel Özellikleri

Joomla şu anda tüm web sitelerinin %3’lük kısmınü kapsar. Bugün büyük kurumsal şirketler de dahil olmak üzere bir çok markanın Joomla’yı seçmesinde hatırı sayılır pek çok gerekçe söz mevzusu. Joomla’nın piyasa içinde bu kadar süre ayakta kalabilmesini sağlayan niteliklerine gelin hep birlikte göz atalım.

Mobil İçin Uyumlu

öteki içerik yönetim sistemleri ile kıyaslandığında, mobil açısından hazır olan tek sistemin Joomla olduğunu ifade edebiliriz. Bu sayede sitelerinizi isterseniz akıllı telefonlardan dilerseniz tablet cihazlardan yönetebilirsiniz.

Ön Uç Editleme

Joomla’nın 3.4 versiyonu ile beraber erişim seviyesi ortak olan hepimiz, yönetici kısmına girmeden ön uçtaki içerikleri ya da modülleri onaylama ayrıcalığına haiz.

Basit Güncelleme

Joomla çok sık güncellenen ve çok sık yeni versiyon oluşturan bir CMS. Bu tip güncellemeleri yapmak artık çok sıradan. Yönetici bölümünden söz konusu eklentileri güncellemek artık tek bir tıkla mümkün. Ek olarak yeni bir versiyon geldiğinde, geçmişte yer alan tüm versiyonlar 1.5 yıl için geçerli olmaya devam edecektir.

İnternetten Eklentilere kolay Ulaşım

Joomla’nın kurumsal hesabına girdiğinizde burada 8 bine yakın eklentinin yer almış olduğunı görebilirsiniz. Bunları başka sitelere girmenize hiç gerek kalmadan, bizzat yönetici olarak yükleme şansına sahipsiniz. Hem de yöneticilerin bu eklentilere dair yorumlar eklemek gibi bir şansı da bulunuyor.

Kullanıcı Erişimi denetiminizde

Joomla kullanımların fakatçlarına uygun olarak tanımlı erişim seviyelerine olanak sağlıyor. Bu sayede yöneticiler dilediği ölçüde kullanıcı grupları oluşturma şansına sahip olabiliyor.

Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Yukarıda da söz ettiğimiz üzere Joomla, SEO ile dost bir CMS’dir. Son sürümünde mikroveri özelliğini entegre etmesi, arama motoru sonuçları açısından verimli bir sonuç sağladı. Joomle içinde gerek arama sonuçlarına gerekse de endekslemeye dair pek çok eklenti söz konusu.

Sayfa Hızı

Joomla’nın en çok ön plana çıkan özelliklerinden birisi de sayfa yenileme hızıdır. Özellikle son gösterilen sürümü, eski versiyonlara kıyasla ortalama 2.5 saniye daha hızlı yükleme kapasitesine haiz. Görece nadir olarak tercih edilen bileşenler bu sürümle birlikte dönem dışı bırakıldı. Bu sayede artık çok daha hızlı, çok daha hafif bir Joomla sürümü ortaya çıktı.

Joomla’yı Kullanan Platformlar

Joomla’yı diğer içerik yönetimlerine rağmen büyük bir kıvanç içinde kullanan irili ufaklı pek çok platform söz konusu, sadece burada referans olması bakımından birkaç örnek verebiliriz. Örneğin önemli bir işletim sistemi olan Linux, MTV Yunanistan, Dünya sağlık Örgütü, Birleşmiş Milletler, Avustralya Yüksek Mahkemesi bunlar arasında akla ilk gelenler içinde. Bu kadar önemli kurumların bile Joomla’yı tercih edebilmesi, Joomla adına hala çok kıymetli referanslardır.

Aradığınız Bilgiyi Bulamıyor musunuz?

Bilgi bankasını detaylı olarak incelediniz, fakat ihtiyacınız olan bilgiyi bulamıyorsanız,

Bir Destek Talebi Oluşturun.
Faydalı Buldunuz mu?
(671 defa görüntülendi. / 0 kişi faydalı buldu.)

Powered by WISECP
Top